skleroterapia – piankowa i farmakologiczna
Pozbądź się żylaków bezboleśnie!!!
Ten całkowicie bezinwazyjny zabieg pozwala na pozbycie się żylaków i tzw. pajączków, niezależnie od miejsca i przyczyny ich powstania. Zabieg trwający zaledwie ok. 20 minut, a efekty utrzymują się przez wiele lat. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu w okolice żył i naczyń specjalnego preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu dochodzi do ich naturalnego zamknięcia. W efekcie, całkowicie one znikają.
Przygotowanie Pacjenta do zabiegu Skleroterapii
Stosowane przez nas dobre praktyki medyczne zapewniają, że po badaniu kwalifikacyjnym oraz wykonaniu usg żył metodą dopplerowską w celu oceny możliwości i zakresu planowanego zabiegu skleroterapii, pacjent otrzymuje pełną wiedzę na temat zabiegu. Pozwala to na spokojne przygotowanie się do niego, także pod kątem zakupu odpowiednich wyrobów kompresyjnych, które będą niezbędne po każdym zabiegu skleroterapii. Mogą to być podkolanówki, pończochy, albo rajstopy medyczne o I lub II stopniu kompresji – wszystko zależy od rodzaju zabiegu i wskazań lekarza. Teoretycznie po zabiegu można użyć nawet bandaża elastycznego, ale nie jest to tak wydajne rozwiązanie, jak profesjonalne elementy kompresyjne, a także zdecydowanie mniej praktyczne i wygodne.
Odpowiednio wcześnie przed zabiegiem pacjent powinien też przygotować się do niego, ale wystarczy, by pamiętał o zaledwie kilku podstawowych kwestiach, które ważne są z punktu widzenia łatwości zabiegu oraz maksymalnego skrócenia czasu rekonwalescencji, po której będzie można bez przeszkód powrócić do pełnej aktywności. Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń. Bezpośrednio przed skleroterapią nie można jednak korzystać z kremów, maści i innych kosmetyków lub leków miejscowych w obszarach, na których będzie przeprowadzany zabieg. Skóra powinna być całkiem czysta. Nie można jednak przesadzać, bo na przykład ogolenie włosów na nogach wcale nie pomoże. Może być sporym utrudnieniem dla chirurga naczyniowego, bo po goleniu, nawet idealnym, zawsze występują miejscowe zaczerwienienia skóry, które są przeszkodą w obserwacji żył i naczyń krwionośnych.
Jedyny aspekt, o który pacjent powinien zadbać odpowiednio wcześniej, to rozpoczęcie przyjmowania rutinoscorbinu dwa tygodnie przed zabiegiem. Wzmocni dzięki temu naczynia krwionośne i znacznie zmniejszy i tak już minimalne ryzyko przebarwień po zabiegu. Pozwoli to na szybsze odzyskanie naturalnego wyglądu w pełni zdrowej skóry.
Zalecenia po zabiegu skleroterapii
Cztery tygodnie bez opalania się i gorących kąpieli. Godzinny spacer tuż po zabiegu, unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej oraz noszenie bielizny kompresyjnej – po skleroterapii warto zainwestować nieco czasu, by efekt zabiegu był wieloletni.
Bezpośrednio po zabiegu należy założyć opatrunek kompresyjny, który nie powinien być zdejmowany przez co najmniej dobę. To minimalny okres, który stosuje się po zabiegu małych żyłek. Jeśli skleroterapii poddane były większe, wydłuża się też okres noszenia uciskowych pończoch – nawet do kilku dni. Decyzję zawsze podejmuje chirurg naczyniowy. Przyjmuje się jednak zasadę, że im większe były żylaki, tym okres kompresjoterapii powinien być dłuższy. W sumie kompresy powinno nosić się nawet do czterech tygodni po ostatnim ostrzykiwaniu.
Tuż po zabiegu pacjent powinien też udać się na spacer. Absolutnym minimum jest 30 minut ciągłego chodzenia, ale zaleca się, by trwało to nawet godzinę. Najważniejsze jest to, by chodzić praktycznie od razu po zabiegu, a nie na przykład po powrocie do domu itp. Także w kolejnych dniach należy jak najwięcej spacerować i prowadzić aktywny tryb życia.
Nie można przejmować się natomiast zaczerwieniami wokół ostrzykiwanych żył. Jeśli się one pojawiły, dowodzi to jedynie tego, że skleroterapia była skuteczna, bo jej efektem ma być niewielki obrzęk i bolesność miejsca zabiegu podczas ruchu. Czasami zaczerwienienie pojawia się nawet tydzień po zabiegu i nie ma w tym nic dziwnego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosować wtedy leki przeciwbólowe, a także chłodzić bolesne miejsce lodem. Po dwóch tygodniach zasinienia powinny zniknąć, choć w nielicznych przypadkach przebarwienia występują nawet przez kilka miesięcy.
Po skleroterapii nie powinno się też opalać, korzystać z solarium oraz unikać rozgrzewania skóry i wystawiania jej na działanie wysokich temperatur. Jeśli już nie możemy obyć się bez gorącej kąpieli, powinna ona być możliwie krótka, a po niej należy zastosować zimny prysznic na nogi – ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, na jakich prowadzony był zabieg.
Nie zaleca się też pozostawania w pozycji stojącej lub siedzącej przez dłuższy czas. W miarę możliwości należy jak najwięcej siedzieć, a jeśli już musimy stać, lepiej starać się chodzić – choćby na niewielkim dystansie, a nawet przestępować z nogi na nogę.